Val av Fullmäktige 2023/24 – kandidater

Valnämnden presenterar härmed kandidaterna i nyvalet av Fullmäktige! Titta genom kandidaterna, läs deras motiveringar och välj vem eller vilka du vill se i Medicinska Föreningens högsta beslutande organ, Fullmäktige (FuM).

Valet är din möjlighet att tycka till om vem som ska fatta viktiga beslut som påverkar vår studentkår, det vill säga alla sektioner, utskott, nämnder, kårföreningar och alla medlemmar – vilken framtid ser du i Medicinska Föreningen?

Röstlänken skickas ut via KI survey till alla studentmedlemmars mejl den 20e Oktober. Röstningen är öppen mellan den 20-27 oktober. Tänk på att mejlet skickas till den mejladress som finns registrerad för dig i medlemsregistret och kom ihåg att även kolla skräpposten. Har du ej fått röstlänken? Hör av dig till Valnämnden så hjälper vi dig.

Mer information och bakgrund gällande nyvalet hittar du här.

Bli medlem senast fredagen den 27e oktober för att få rösta! Här kan du betala medlemsavgiften för vårterminen.